Youtube Seo Optimizasyonu: Youtube Seo Nedir?

youtube seo optimizasyonu

Youtube platformu üzerinde bir çok kullanıcı video paylaşmakta. Fakat algoritmayı bilen bir kişi elbette daha çok öne çıkacak ve etkileşim alacaktır. Youtube seo optimizasyonu ile videolarınız normalden daha fazla öne çıkmaktadır. Bu sayede hedef kitlenizi daha kolay bir şekilde bulabilirsiniz. Youtube seo nedir diye bir düşündüğümüzde tıpkı web siteleri için öne çıkarma hizmeti sunduğumuz gibi youtube üzerinde de bu algoritma bulunmaktadır. Seo’nun amacı aslında kullanıcılara bilgi odaklı içerikleri sunmaktır. İçeriklerinize seo hizmeti alarak sizler de videolarınızı youtube arama sonuçlarında daha öne çıkartabilirsiniz. Seomian ile Youtube Seo Hizmetimizden yararlanmak için iletişime geçmeniz yeterlidir.

youtube-seo-hizmeti

Youtube Seo: Youtube Seo Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

İçerikleriniz için optimizasyon yapmak, izlenmenizi ve etkileşimlerinizi arttırmanıza olanak sağlar. Youtube optimizasyonu için yapmanız gerekenler şunlardır:

  • Anahtar Kelime Optimizasyonu
  • Seo Uyumlu Başlık
  • Seo Uyumlu Açıklama
  • Açıklama İçerisinde Hastaglar
  • Dikkat çekici Küçük Resim

Anahtar Kelime Seçimi Nasıl Yapılır?

Bir içerik ürettiğiniz zaman seo optimizasyonu ile şekillendirmeniz gerekir. Youtube için arama motoru optimizasyonu yapmak istiyorsanız bu listeye dikkat etmeniz gerekir. Bu optimizasyonları yaptığınız zaman sıralama almanız oldukça kolaydır. Sıralama alarak önlere çıkabilir hatta önerilenlere bile çıkmanız mümkündür.

İçerik ürettikten sonra içeriğe uygun bir anahtar kelime araştırması yapmalısın. Bu anahtar kelime, başlıkta, açıklamada ve etiketler kısmında kullanmalı ve ek anahtar kelimeler ile süslendirmelisin. Anahtar kelimelerinin, aranma hacmine ve rekabet oranına göre optimizasyon yapmalı, doğru anahtar kelimeleri hedeflemelisin.

Anahtar kelime araştırması yaparken bir kaç araçdan yardım almalısın. Web araçları üzerinden anahtar kelime araştırması yapabilirsin. Bir diğer yöntem ise rekabet analizi yaparak anahtar kelime bulmaktır. Sizin içeriğinizi üreten diğer kanalların videolarını inceleyerek anahtar kelimeler üretebilirsin. Bu sayede bir strateji üretmiş olacaksın.

Youtube seo ayarlarını yaparken chrome mağazasında bulunan vidlq eklentisini kullanabilirsin. Bu eklentinin seo açısından oldukça yararı olacaktır.

Vidlq eklentisi ne işe yarar:

  • İçeriğiniz ile ilgili seo puanları verir.
  • İçeriğinizin başlığına anahtar kelime kullanıp, kullanmadığını belirtir.
  • Açıklama kısmında ne kadar anahtar kelime sunduğunuzu gösterir.
  • Etiketler kısmında girdiğiniz anahtar kelimelerinin rekabetini analiz eder.
  • Sizler için anahtar kelime araştırması yapar ve sizlere sunar.

Vidlq eklentisinin kurulumu oldukça basittir. Chrome mağazasından eklenti olarak direk yükleyebilirsin. Giriş yaparak saydığımız ve sayamadığımız tüm özelliklerden yararlanabilirsin.

Seo Uyumlu Başlık Nasıl Üretilir?

İçeriğinizin başlığı içeriğinizin ne ile alakalı olduğunu teşkil etmekte. Bu yüzden içeriğinizi tam anlamı ile başlıkta göstermeniz gerekir. Başlıkta anahtar kelime kullanmalı ve harekete geçirici bir ifade kullanmalı. Hemen bir örnek ile kafanızın karışmasını önleyelim. Üretmiş olduğum içeriğim Youtube seo ile ilgili bir video olsun. Bunun için anahtar kelime aracı ile anahtar kelimeler üretiyorum.

youtube seo ayarları

Resimde Görmüş Olduğunuz gibi bir çok anahtar kelimesi beni karşılamakta. İlk anahtar kelimemize bakacak olursak Youtube Seo Nasıl Yapılır kelimelerinden oluşmaktadır. Bu anahtar kelimesini demek ki bir çok kişi araştırmış. Benim içeriğimin içinde de geçtiğine göre bu anahtar kelimesini başlık olarak kullanabilirim. Tabii bu anahtar kelimeyi başlıkta kullandım fakat başlık çok kısa. Başlığa biraz daha kelimeler ekleyebiliriz değil mi? O halde yapabileceğim bazı düşünceler var.

Ör : Youtube Seo Nasıl Yapılır – 1.Sırada Yer Al!
Ör : Youtube Seo Nasıl Yapılır – Youtube Seo Ayarları Nasıl Yapılmalıdır?

iki türlü bir başlık yazabilirim. İlk başlığımda bir anahtar kelimemiz daha sonra ise kullanıcıyı tıklatmasına teşvik veren bir yazı, ikinci başlığımızda ise iki anahtar kelimeli bir başlık. İstediğiniz tarzda kullanabilirsiniz. Eğer ikinci başlığı kullanıcaksanız küçük resmi dikkat çekici yapmalısınız ki insanlar merak edip tıklasın!

Youtube Açıklama Nasıl Yazılmalıdır?

Açıklama yazarken ilk paragrafta hedeflediğimiz anahtar kelimesini kullanmamız gerek. Ayrıca bir anahtar kelime değil birden fazla anahtar kelimesi kullanmalı, fakat doğal bir dil ile kullanıcıya belli etmemeliyiz. Bu sayede vidlq skorlarınız da artacak seo uyumlu bir açıklama da yazmış olacaksın.

youtube seo uyumlu açıklama nasıl yazılır

Resimde görmüş olduğunuz gibi “youtube seo nasıl yapılır”, “youtube seo ayarları” gibi anahtar kelimeler barındırdım. Konu ile ilgili kaynakları da belirttim. Anahtar kelimelerinizi açıklama kısmında da bulundurmalısın. Açıklama kısmı seo açısından oldukça önemli bir kriterdir.

Açıklama İçerisinde Hashtag Kullanımı

Youtube üzerinde bir çok kullanıcının bilmediği Hashtag içerikleri kategorize etmek için kullanmaktadır. Bu da demek oluyor ki “youtube seo” hashtaği hakkında video çeken herkes benzer videolar arasında yer alacaktır. Bu sayede önerilenlere çıkmanızı kolaylaştıacak. Hastag optimizasyonu oldukça önemlidir. Anahtar kelime gibi içeriği direk belli etmeli.

Dikkat Çekici Küçük Resimin Seo’ya Etkisi

Resimler, tıklanma oranını etkileyen en önemli kriterlerden biridir. Bir kullanıcı arama yaptığı zaman küçük resimlere dikkat ediyor. Dikkat çeken küçük resimleri gördüğünde o videoyu izlemek için etkileşim kuruyor. Bu yüzden küçük resimler (thumbnail) bu konuda oldukça önem arz ediyor. Dikkat çekici bir thumbnail yaplamı ve kullanıcıların tıklaması için harekete geçirilmesini sağlamaısın.

Youtube Optimizasyonu: Youtube Seo Ayarları Nasıl Yapılır?

Seo ayarlarını yapmak aslında o kadar da zor değil! Belirlediğiniz hedef anahtar kelimeyi başlık, açıklama ve etiketler kısmında belirtmeniz hedef anahtar kelime için yeterli fakat öne çıkmak için değildir. Öne çıkmak için etiketler kısmının nimetlerinden yararlanmalı ve ek anahtar kelimeler ile içeriğinize uygun şekilde optimize edilmeli. Hadi örnek üzerinde gösterelim.

youtube seo ayarları 2021

Gördüğünüz görselde dediğimiz işlem yapılmıştır fakat ek anahtar kelimeler de kullanılmıştır. Vidlq eklentimizin 0/50 arası bir seo puanı vermektedir. Ben genellikle bunu 50/50 yapmayı hedeflemekteyim. Kendine hedef belirlemeli ve ona yetişmelisin.

Örneğin bu konuyu ele alarak içerik ürettiğimi düşünün. Hangi anahtar kelimeleri seçerdim?

Gördüğünüz gibi bir çok anahtar kelime ortaya çıktı. Bu anahtar kelimelerini içeriğiniz ile uygun olanları seçmeli ve etiketler, açıklama kısmında kullanmalısınız. Tüm optimizasyonlarınızı yaptıktan sonra videoyu yayınlayın. Daha sonra vidlq eklentisi sıra alan anahtar kelimelerini sizlere gösterecektir.

About The Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Posts

No Related Post